17 Octombrie, 2024 Comunicate de presa

Andreea Vlasie primeste avizul pentru mandatul de Membru al Directoratului UNIQA Asigurari

Autoritatea de Supraveghere Financiara a avizat mandatul de Membru al Directoratului UNIQA Asigurari pentru Andreea Vlasie, care se alatura echipei de management din rolul de Director Bancassurance si Telesales in cadrul aceleiasi companii.

Cu peste 15 ani de experienta in domeniul asigurarilor si 4 ani de activitate in cadrul echipei UNIQA, Andreea Vlasie a demonstrat abilitati remarcabile in dezvoltarea parteneriatelor de tip bancassurance. De-a lungul carierei sale, a ocupat pozitii cheie in companii de renume, contribuind la dezvoltarea si implementarea unor strategii de succes, care au condus la cresterea profitabilitatii si imbunatatirea experientei clientilor.

“Conform strategiei, UNIQA are un angajament ferm de a investi in oamenii sai si in dezvoltarea lor, oferindu-le noi oportunitati de avansare in cariera, atat la nivel local, cat si international. Colega noastra, Andreea Vlasie, se alatura Directoratului UNIQA, avand o experienta considerabila in industria de asigurari si obtinand rezultate remarcabile pana in prezent, in cadrul companiei, prin contributia la dezvoltarea accelerata a parteneriatelor pentru asigurarile bancassurance din portofoliul UNIQA. Am incredere ca, prin prezenta in structura de management, va fi un lider valoros si va sustine activ performantele tot mai bune ale UNIQA in Romania, precum si obiectivele si rolul relevant pe care ni le-am asumat la nivelul Regiunii SEE”, a declarat Paul Cazacu, Presedinte Directorat - CEO UNIQA Asigurari.

"Este o onoare sa preiau noul rol in cadrul unei echipe atat de dedicate si multumesc Directoratului pentru increderea acordata. Sunt recunoscatoare pentru aceasta oportunitate si am determinarea si energia de a contribui, alaturi de colegii mei, la dezvoltarea companiei. Industria asigurarilor se afla intr-o continua transformare, iar adaptarea la schimbarile pietei este esentiala. Sunt nerabdatoare sa duc mai departe colaborarea cu partenerii UNIQA, pentru a inova si a oferi solutii de asigurare care raspund nevoilor clientilor nostri", a declarat Andreea Vlasie, Membru Directorat UNIQA Asigurari.

UNIQA are o istorie de peste 15 ani in piata asigurarilor din Romania si beneficiaza de peste 200 de ani de experienta internationala a unui grup financiar puternic la nivel european. Ca parte din Regiunea SEE, operatiunile UNIQA din Romania isi asuma o contributie importanta la valorificarea potentialului de crestere si dezvoltare prin cooperare regionala, bazata pe inovatie, eficientizare,  produse si servicii relevante si accesibile, armonizate la nivelul tuturor celor sase tari care acatuiesc regiunea, cu scopul de a oferi clientilor experiente la standarde inalte, pentru la o viata mai buna impreuna.

UNIQA Group este una dintre companiile de asigurari de top pe pietele sale principale din Austria si Europa Centrala si de Est (ECE). Aproximativ 21.000 de angajati si parteneri de vanzari exclusivi deservesc aproape 16 milioane de clienti din 18 tari. UNIQA este al doilea grup de asigurari ca marime din Austria, cu o cota de piata de aproximativ 21%. In regiunea de dezvoltare ECE, UNIQA este prezenta pe 15 piete: Albania, Bosnia si Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Cehia, Ungaria, Kosovo, Muntenegru, Macedonia de Nord, Polonia, Romania, Rusia, Serbia, Slovacia si Ucraina. In plus, companiile de asigurari din Elvetia si Liechtenstein fac, de asemenea, parte din UNIQA Group.

Tel: + 40 721.291.363

E-mail: contact.presa@uniqa.ro                                                       Bucuresti, 17 octombrie  2024